Sida 1 av 3

Mars 2010 klubbdagbok

Postat: mån mar 01, 2010 7:08 pm
av Hakan Sjoberg
Förra månaden blev redovisad under "Landning på snö och is"

Idag var det dimma och dis och grått och trist men plusgrader och mycket snö försvann. Lite kyla skall komma till natten men det känns trots allt som om våren är på väg.

8)

Tisdag 2 mars. Idag skiner solen!

Postat: tis mar 02, 2010 9:38 am
av Hakan Sjoberg
Dagsmäja?
Bild

Re: Tisdag 2 mars. Idag skiner solen!

Postat: ons mar 03, 2010 2:08 pm
av samir
Håkan Sjöberg skrev:Dagsmäja?
Här behövs verkligen viggos gummibåt


Bild


http://sydsvenskan.se/webbtv/webbtv_var ... baten.html

:arrow:

Mejdar eller pontoner?

Postat: fre mar 05, 2010 10:07 am
av Hakan Sjoberg
Våren är här men tjälen har inte gått ur marken och tövattnet stannar på ytan. Under kalla nätter så fryser det och vi skulle behöva byta till mejdar för att flyga! Framåt eftermiddagen så är det troligen läge för pontoner. Eller gummibåt. :lol:

Men snön är nästa borta iallafall!

Bild
Bild

Postat: fre mar 05, 2010 8:32 pm
av Tomas D
Varför inte ha fisketävling på södag och skridsko åkning/curling i morgon :-)

Postat: lör mar 06, 2010 7:11 am
av Tomas D
Bild
Soluppgång på slätten

Soluppgång på Slätten

Postat: lör mar 06, 2010 7:58 am
av Hakan Sjoberg
Vackert!

Postat: lör mar 06, 2010 3:44 pm
av Henrik
En av årets finaste dagar...och vatten på ena fältet och på det andra fältet hade SE-VPL punktering..

Jag lider..

Postat: sön mar 07, 2010 6:53 pm
av Tomas D
Hej dagboken.
I dag har jag , Jörgen och Peter varit på flygfältet.

Tanken var att komma i luften med våra trikar. Vädrret ok , Masinerna startade förvånandvärt lätt trots att de stått en längre tid. MEN vi kom inte ut till startbanan. Vattnet i banänden 21 var så pass fruset att vi kunde putta över maskinerna MEN svackan hade tunnare is. Ett försök men det slitade med att vi fick backa tillbaks. Nu är det bara att vänta på värmen så vi får bort vattnet...

Bild

Vägen ligger 30 cm under isen

Bild

Man måste åka traktor för att kunna komma till fältet. Som tur är har ju Peter en sådan


Bild


Nån som kommer ihåg hur hög konen igentligen är ?

Bild

Där ca 40 cm under isen finns ettan :-)


Bild

Så fick vi värma motorerna lite i dag också... Snart är det fullt ös igen , Skönt.

Bild

Jo såhär hög är konen :-)...

Snart syns hela igen ...

Lagning av VPLs punktering

Postat: mån mar 08, 2010 10:15 am
av Hakan Sjoberg
PetterLudvig uppallad för hjuldemontage:
Bild

Så ska lite bultar och muttrar lossas.
Bild
Nu var det loss!
Bild
Är det verkligen hål på den här slangen?
Bild
Ny luft.
Bild
Rätt tryck 2 bar
Bild
Så sista skruven och allt på plats
Bild

och våren lyser med sin frånvaro

Postat: tor mar 11, 2010 8:21 am
av Hakan Sjoberg
Så här ser det ut torsdagen den 11 mars 2010 utanför Söderslätts flygklubbs klubbstuga och i banändan 21.
:cry:
Bild

13 mars 2010 ESTT - var är våren!???

Postat: lör mar 13, 2010 4:08 pm
av Per Bojfelt
Till fältet för att se om det finns en viss vår i luften.....jo, sånglärkan har fått spelet igång, men i övrigt så får nog flygningen vänta på sig på ESTT
eller............vår hund Walle var med....men inte så lyckat med all is och vatten runt honom - skitig blev han ialla fall.Bild

Bana 21 i sikte...........konen är fortfarande röd........menBild

Den ligger med nedre halvan ca 25 cm under vattenBild

Till konen var det isbrytning som gällde.........Bild

Men med tiden så blir nog allt som vanligt ingen........eller vad tror ni?!
Håkan lär nog få en hel del 90-dagars efter denna vintern
Bild
Bild
Bild
Bild
// Per B & Walle med rapport ifrån fältet

Punktering

Postat: lör mar 13, 2010 5:44 pm
av NisseWesterlund
Vårkänslorna infann sig direkt man klev ut i morse. Men punkteringen på VPL tog effektivt död på de känslorna. :-D Nåja, man kan inte göra annat än sträva på. Här kommer ett par bilder. Ett stort tack till Owe som ryckte ut som en brandman och fixade problemet.

Bild

Bild

Postat: lör mar 13, 2010 6:20 pm
av Henrik
Ja efter många om och men så fick jag och Owe 10 min i luften.

Hela storyn var som följer:

Jag och min vän M anlände till sturup i god tid för vår bokade flygning. Daglig tillsyn gjordes, väder kollades, plan rangerades, torn ringdes, allt fungerade fint!

Vips in i maskinen, ropa tornet och klart taxa till väntplats bana 29 (vind var 290/12, så jag tänkte att när vi nu HAR en bana som ligger bra kan vi använda den). Sa hej till Richart på radion som gjorde approacher i SE-LDY. Hotel, yankee och echo och...det började kännas konstigt. Planet drog åt höger. Ett par meter senare började det hoppa lite och sen sa det "katjonk katjonk" och vi stannade och kunde konstatera punktering..

Ett samtal till Tornet där jag begärde att få deras omtalade grunka för punkteringar utkörd, ett samtal till Håkan som inte svarade (för han flög..) och ett samtal till Sven F senare så stod vi och väntade på att någon skulle komma till vår undsättning. Och mycket riktigt, efter ett par minuter så rullade bil 101 in med insatsledare och allt. Lite mekande senare var VPL monterad ovanpå sin protes. Tornet gav klarering ut på bana 29, vända samt taxi via Echo, Yankee, Hotel till klubben.

Väl på klubben (allt gick finfint, även om jag misstänker att jag numera pryder brandmännens anslagstavla av helt fel anledning) så dröjde det inte länge förrens Owe anlände vi kunde börja byta slangen (som var helkass) direkt.

Stort tack till Sturups brandförsvar, Sturup TWR och Owe (samtliga tre instanser känner mig nu som "han med punktering")!

Dock så rullade regn och skit in precis när jag och min tilltänkta högersitsare skulle upp, så han fick åka hem med oförrättat ärende för andra helgen i rad.

Nåja. Eventuellt finns det några bilder som vi kan fixa till forumet på hur brandgubbarnas lösning på punktering ser ut. En självstyrande mojäng man spänner fast under punkahjulet, och sen kan man taxa försiktigt för egen maskin. Suveränt smidigt!

Postat: sön mar 14, 2010 11:20 am
av Henrik
Nu börjar det hända saker!

Bild