Sida 1 av 1

Numrering av bana 03, Dag 3

Postat: fre aug 21, 2009 9:33 pm
av samir
:arrow:
Idag har Lars-Erik gjort en bra insats, vi är klara med nollan, bana 03.

Vänligen kör eller taxa inte över plattorna tills de får fäste i jord.

På söndag 23 aug, kommer Lars-Erik att fortsätta med siffran 3, han vill ha hjälp för mått och grävning med den stora maskinen.
Vi ber klubbstyrelsen att vara på plats på söndag för att hjälpa Lars-Erik. Klubbsmedlemmarna hör inte våran anrop på hjälp, Så klubbstyrelsen den enda som kan lyssna på anrop på hjälp, gärna fältansvariga bör hjälpa på söndag.

Vi ses på söndag vid bana 03.
MVH

Här Lars Erik i fullfart med plattsättning idag 21/8/2009
Bild

Bild

Bild
:arrow:

Postat: fre aug 21, 2009 10:09 pm
av Lars-Erik
Sorry Samir, men det blev nog lite fel idag när vi stämde av fortsättningen.

Som jag nämde för dig har jag tänkt åka till Roskilde Airshow på söndag och kommer därför inte att vara på fältet ! (Om den resan blir inställd av någon anledning så kommer jag ner och gör utsättningen för grävning av 3:an. ) Men, som det ser ut idag så kommer jag inte.
Du får passa på att flyga i stället ! :wink:

Fortsättning för min del kan bli först på tisdag då jag kan göra utsättningen av 3:an, vilket jag helst gör själv. Ingen hjälp behövs alltså till detta.

Därefter däremot mottages all hjälp med tacksamhet till grävning, framkörning av makadam och stenmjöl samt framkörning av plattor vid plattläggning.
Jag hoppas att du ställer upp någon dag i veckan.

// Lars-Erik

Klart för grävning

Postat: ons aug 26, 2009 8:04 pm
av Lars-Erik
Utsättningen för grävning av trean i "03" är nu klar !

Samir, har du tid i morgon (torsdag) eftermiddag vid 5-tiden eller på lördag att ta ett tag med grävskopan ?

// Lars-Erik

03 numrering

Postat: fre aug 28, 2009 6:04 pm
av Hakan Sjoberg
En STOR eloge till Samir och Lars-Eric. Er numrering av banorna är jättebra. Nu är det inget att ta fel på. Säkerhetshöjande åtgärd.

Jag lyfter på headsetet och står för en tur! :)