Sida 1 av 1
Videokamera
Postat: tis dec 24, 2013 9:54 am
av Johan
Mellandagsrean närmar sig med stormsteg och det kliar i fingrarna...
Funderar i år på en videokamera, men erfarenheten är ringa.
Här på forumet finns ju flera med erfarenhet har jag sett, senast var det Anders som berikade forumet med lite länkar till filmer från Sverigeflygningen.
Det finns ju två kategorier, vanlig filmkamera och action cam.
Har sneglat på den senare kategorin, men tvekar kring användandet om man inte cyklar mountainbike eller åker skidor.
Det känns som att man skulle sakna en sökare, jag vill ju se vad jag filmar.
Tanken är använda den till mer än att dokumentera flygning dock...
Vad använder ni som filmar och era erfarenheter?
Postat: tis dec 24, 2013 2:51 pm
av Anders S
Själv har jag bara använt iPhone 4. Jag tror Håkan Svensson har 5:an, de filmerna som är bäst på vår reseblogg är nog huvudsakligen tagna med den. Det var jag som sumpade en fin utsikt över Aitik-gruvan, vid sådana besvärliga ljusförhållanden måste man nog ha något bättre. Om man är på hugget så går det ju faktiskt att peka på det område där ljuset ska mätas.
Har visserligen sneglat på GoPro Hero, den verkar otroligt bra, men med en kommande iPhone 5 tycker jag nog att prestanda räcker för min del. Dessutom slipper man extra laddare o sladdar mm.
Postat: tor dec 26, 2013 11:02 pm
av per
Jag använder en Gopro Hero 3. Fungerar mycket bra men batteriet räcker inte så länge. Jag har fjärrkontroll till den men den går även styra med en app i telefonen där ser du även vad kameran ser. Perfekt att använda när du riktar in och monterar kameran. Jag har även en display som man monterar bak på kameran om man vill ha använda den som en vanlig digitalkamera.
Finns massor med tillbehör, allt man kan önska, även ett filter för att ta bort snurrande propellrar.
/Per
Postat: fre dec 27, 2013 7:17 pm
av Johan
Har kollat på GoPro också, men tycker dem är lite dyra.... *snål*
Har spanat in Sony HDR-AS15 som kostar hälften, men får bra betyg. I flera fall bättre än GoPro.
Just nu är det återbetalning från Sony också, man får den för 1200-1300 kr.
Postat: lör dec 28, 2013 12:49 pm
av viggo
Läs testet om den NYA 3+ Black edition så kanske du tänker om
Postat: lör dec 28, 2013 1:23 pm
av Johan
Har gjort.
GP kostar 3500:- och AS15 1600:-. Tar man den nyare AS30 får man lägga upp 2300:-. Det jag har sett i HD på YouTube motiverar just nu knappt prisskillnaden. Men spaningen fortsätter...
Det verkar inte vara någon direkt rea på dessa prylar trots allt...
Och Sony AS30 har GPS....och Sonys app som man kan använda som sökare är betydligt bättre...
GP+ skickar med fjärrkontroll....inte AS15. tror dock AS30 har.
En jämförelse. jag tycker Sony har lite mer naturliga färger, men sticker lite åt blått (vilket kanske är bra när man flyger med blå himmel

) och GP+ drar lite åt gult tycker jag. GP+ är överlägsen under vatten.
http://youtu.be/4UYk6Ww7U0k
Postat: lör dec 28, 2013 2:08 pm
av per
Postat: lör dec 28, 2013 3:59 pm
av viggo
GP har sedan en 7 h-e massa tillbehör. Så rörligheten är större.
Garmin har nu också kommit med en actionkamera
http://www.youtube.com/watch?v=5p3Y94ACMwE
här är en länk där även Rollei och midland är med
http://www.youtube.com/watch?v=s4zfkNY8YlY
Postat: lör dec 28, 2013 7:22 pm
av viggo
En billig !!!! 600:- kamera som gör sitt jobb
http://www.youtube.com/watch?v=QppW_0_DuiE
Postat: ons jan 15, 2014 9:08 pm
av Anders S
Hur gick det, Johan? Blev det någon actionkamera?
Postat: ons jan 22, 2014 10:52 pm
av Johan
Nopp...det blev en värmepump istället....
Nu kompenserar jag det med att köpa ny bil istället

Postat: mån jan 27, 2014 8:04 pm
av Hans_P
Hej! Jag köpte en Sony efter att ha läst ovanstående. Man får (fick, beroende på när du läser detta) 300 kr tillbaka från Sony så priset är ju helt ok. Har inte flugit med den ännu men bildkvaliteten är fullt godkänd, bättre komprimering än de GoPro-filmer som jag har jämfört med, men jag saknar att det inte finns skruvfäste utan att använda det vattentäta fodralet. Styrning via telefon funkar fint. Mycket kamera för pengarna och bättre för flygfilmning än min gamla Kodak PlaySport.
/hans