Det har bestämts att det ska avhållas ett möte den 8/2 på klubben.
Några av punkterna har redan diskuterats i styrelsen och det finns ett framtaget utkast till klubbkalender 2009. Anledningen till att denna inte kommit ut ännu är att jag har varit på semester.
Följande input från den kalendern kan jag ge här. Punkterna refererar till de punkterna som fanns i möteskallelsen som kom per mail.
1. "Hur mycket och vad ska jag flyga"
Här är det föreslaget en eskaderflygning längs västkusten till den 6/6 (reserv 7/6). Denna aktiviteten är inlagd i kalendern i myWebLog och planen är bokade.
Personlig synpunkt: Våffelturer ec behöver väl inte planeras nu. Detta känns för mig som spontana turer...
5. "Tävlingar"
Följande är planerat:
2/5 Enkel navigeringstävling
8/8 Landingstävling
Till dessa, liksom allt annat i klubben, behövs några medlemmar som hjälper till.
1/6-31/8 Den årliga Flygplatstävlingen
6. "Trivselaktiviteter, PR och medlemsvärvning"
Under tidig vår ska vi försöka få till en klubbdag med lite föredrag (vilka är det jag jobbar med nu). Vi kommer även att få besök av FPC (Flight Planning Center) under våren.
Jag kommer att lägga upp utkastet till kalender i filarkivet på myWebLog för allmän beskådning. Förslag tages tacksam emot!
Input till mötet den 8/2
Moderatorer: Henrik, Anders F, Anders F, Henrik
Input till mötet den 8/2
Johan
PPL (SEP, IR), UL-B
PPL (SEP, IR), UL-B
- Hakan Sjoberg
- Inlägg: 1592
- Blev medlem: tor maj 11, 2006 1:23 pm
- Ort: Stavstensudde
Var blir ni av?
Käk för 20 beställt men det gör ingen om det blir någon mer. Lite enkelt tilltugg till en seriös och inspirerande söndags eftermiddag.
Jag vet vad jag vill.
FLYGA
Vad säger ni andra om det?
Vi ses 16.
Ni som inte kan, kan väl skapa någon ny tråd här på forumet.
Jag vet vad jag vill.
FLYGA
Vad säger ni andra om det?
Vi ses 16.
Ni som inte kan, kan väl skapa någon ny tråd här på forumet.